Κινηματογραφική ταινία – Δ τάξη

Το Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους ιδρύθηκε το 1997 από τον σκηνοθέτη Δημήτρη Σπύρου. Κλείνει φέτος τα 25  χρόνια του και τα γιορτάζει στις 3-10 Δεκεμβρίου 2022.

Για το διαγωνιστικό πρόγραμμά του (που περιλαμβάνει ταινίες μυθοπλασίας, ανιμέσιον και ντοκιμαντέρ, μικρού και μεγάλου μήκους) επιλέγει ταινίες που απευθύνονται στα παιδιά και τους νέους, είναι πρόσφατης παραγωγής και μπορεί να προέρχονται από οποιαδήποτε χώρα του κόσμου. Διαχρονικά, με το πρόγραμμα και τη φιλοσοφία του υπερασπίζεται την παιδικότητα και απορρίπτει κάθε μορφή βίας απέναντι στα παιδιά και τους νέους.

Το Φεστιβάλ Ολυμπίας είναι το μοναδικό στο είδος του στην Ελλάδα και περιλαμβάνεται ανάμεσα στα κορυφαία φεστιβάλ για παιδιά και νέους της Ευρώπης και διεθνώς.

Έτσι και οι μαθητές της Δ’ και Ε΄ Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας με τους εκπαιδευτικούς κ. Αθανασία Κακοταρίτη, Κωνσταντίνα Τσάκου, Σίσυ Παυλοπούλου, Θάλεια Μπούρη, Μάρθα Βασιλοπούλου, Θεόδωρο Παναγιωτόπουλο και Δημήτρη Παναγιωτάρα  βρέθηκαν στις 8 Δεκεμβρίου 2022 στον κινηματογράφο για να παρακολουθήσουν  την ταινία  «Τα νερά του Παστάσα» / Waters of Pastaza, Inês T. Alves, Πορτογαλία /Portugal, 61′, 2022

Αυτή η ταινία μας ξεναγεί σε έναν παραμυθένιο κόσμο, μια Εδέμ στη Γη που κυβερνάται από παιδιά και την παιχνιδιάρική τους διάθεση, τις δεξιότητες και την εφευρετικότητά τους, που ανακαλύπτουμε μαζί τους σε ένα ταξίδι στην παιδική ηλικία του καθενός.

Μετά το τέλος της προβολής είχαν τη χαρά  να γνωρίσουν την σκηνοθέτη.  Μίλησε στα παιδιά  για μια προσωπική της εμπειρία που ήταν η αφορμή για να ξεκινήσει αυτήν την προσπάθεια και έδωσε απαντήσεις στις ατελείωτες ερωτήσεις των παιδιών.