Επίσκεψη στο ελαιοτριβείο – Δ τάξη

Την Τρίτη 20 Δεκεμβρίου, οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί της Δ΄  τάξης του σχολείου μας, στα πλαίσια της ενότητας της γλώσσας «Η ελιά» και του εργαστηρίου δεξιοτήτων για τη «Διατροφή», επισκέφτηκαν το ελαιοτριβείο του  κ. Σάκη Παναγιωτόπουλου και παρακολούθησαν τη διαδικασία παραγωγής του ελαιόλαδου.

Οι μαθητές αρχικά ενημερώθηκαν από την κ. Δήμητρα για τη διαδικασία της συγκομιδής και είδαν στον εξωτερικό χώρο τα μέσα αποθήκευσης και μεταφοράς.

Στη συνέχεια περάσαμε στον εσωτερικό χώρο και  γνώρισαν όλα τα σύγχρονα μηχανήματα επεξεργασίας.

Έμαθαν για το «πλυντήριο», τον «σπαστήρα» που σπάει την ελιά και τον «μαλακτήρα» όπου γίνονται πολτός. Ο πολτός μπαίνει μετά στον πρώτο «διαχωριστή» που χωρίζει το λάδι, το νερό  και τον πυρήνα (το κουκούτσι της ελιάς).

Σε τελικό στάδιο το λάδι περνά και από έναν δεύτερο διαχωριστή και στη συνέχεια μπαίνει στα δοχεία, έτοιμο για τον παραγωγό.

Έμαθαν επίσης για την αξιοποίηση των υπολειμμάτων, του πυρήνα ως καύσιμη ύλη και των φύλλων ως ζωοτροφή και λίπασμα.

Ήταν μια μοναδική και ευχάριστη εμπειρία!

Μαθητές και εκπαιδευτικοί αποχώρησαν ενθουσιασμένοι από αυτά που είδαν και άκουσαν!