Εργαστήριο Πληροφορικής

Η πρόσβαση στην πληροφορία τόσο για τους εκπαιδευτικούς όσο και για τους μαθητές στο σχολείο μας γίνεται με τη χρήση ενός ολοκληρωμένου πληροφοριακού συστήματος.

Το σχολείο διαθέτει εργαστήριο πληροφορικής το οποίο αποτελείται από δέκα(10) φορητούς Η/Υ τους οποίους χρησιμοποιούν οι μαθητές τόσο για την καθημερινή τους πρακτική εξάσκηση με βιωματικό τρόπο σε μαθήματα που απαιτούν χρήση Η/Υ, όσο και για την μόνιμη ή προσωρινή αποθήκευση εργασιών στους αντίστοιχους φακέλους που έχουν υλοποιηθεί στον κεντρικό εξυπηρετητή για τον παραπάνω σκοπό. Η συγκεκριμένη αίθουσα στεγάζεται στον πρώτο όροφο του κτιρίου.

Το διοικητικό κομμάτι του σχολείου υποστηρίζεται από δύο(2) επιτραπέζιους Η/Υ υποστηριζόμενους από δύο εκτυπωτές  και δύο φωτοτυπικά μηχανήματα που βρίσκονται στο κτίριο του σχολείου μας. Επίσης, αρκετές αίθουσες διδασκαλίες έχουν δικό τους υπολογιστή για καθημερινή χρήση.

Τέλος στο εσωτερικό του σχολείου είναι διαθέσιμο το ασύρματο δίκτυο του σχολείου καθώς και δύο (2) βιντεοπροβολείς.

Κάντε κλικ πάνω στις εικόνες για να τις δείτε σε μεγέθυνση: