Αρχαία Ήλιδα

Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα
2016-2017

Στα πλαίσια του προγράμματος «Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα», φέτος συμμετέχουμε στη δράση «Υιοθεσία Αρχαίου Θεάτρου Ήλιδας ? Γνωριμία του νέου Μουσείου Ήλιδας – Μαθητές ξεναγούν μαθητές». Μετά από επισκέψεις και μελέτη εκθεμάτων του μουσείου, σχεδιάσαμε εκπαιδευτικές δραστηριότητες, τις οποίες μπορούν να αξιοποιήσουν κατάλληλα εκπαιδευτικοί και μαθητές και άλλων σχολείων της χώρας μας.

Όλες οι τάξεις στο μάθημα των Εικαστικών σχεδίασαν, ζωγράφισαν και δημιούργησαν παζλ αγγείων του μουσείου, τα οποία τα φωτογραφίσαμε και τα μετατρέψαμε σε ψηφιακή μορφή μέσω του online προγράμματος JigsawPlanet. Στη συνέχεια δημιουργήσαμε πολυμεσικές εκπαιδευτικές δραστηριότητες (σταυρόλεξα, ασκήσεις αντιστοίχισης, σωστού ή λάθους και πολλαπλών επιλογών), αξιοποιώντας έντυπο και φωτογραφικό υλικό καθώς και γνώσεις που κατακτήσαμε από τις επισκέψεις μας στο μουσείο. Για να τις υλοποιήσουμε εργαστήκαμε με το πρόγραμμα HotPotatoes.

Όλες οι δραστηριότητες είναι διαθέσιμες στους παρακάτω συνδέσμους. Καλή Επιτυχία!

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΕΙΔΗ ΑΓΓΕΙΩΝ

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΜΕΡΗ ΑΓΓΕΙΩΝ