ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

1. Σκοπός και περιεχόμενο

Το Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο, δημιουργήθηκε και εξυπηρετεί παιδαγωγικούς και κοινωνικούς στόχους, έχοντας έντονο υποστηρικτικό ρόλο και στοχεύοντας στην πολύπλευρη μόρφωση των μαθητών καθώς και στη στήριξη της εργαζόμενης οικογένειας. Από το σχολικό έτος 2010 μέχρι σήμερα, ορίστηκαν χίλια διακόσια ογδόντα επτά (1287) Ολοήμερα Δημοτικά Σχολεία με ΕΑΕΠ, τα οποία εφαρμόζουν διευρυμένο πρωινό ωράριο, έχουν βελτιωμένα Προγράμματα Σπουδών και εμπλουτισμένο Ωρολόγιο Πρόγραμμα με νέα διδακτικά αντικείμενα και δραστηριότητες.

2. Ωρολόγιο Πρόγραμμα των Ολοήμερων Δημοτικών Σχολείων με ΕΑΕΠ

Τα γνωστικά αντικείμενα που διδάσκονται στο Ολοήμερο Πρόγραμμα ορίζονται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων ύστερα από σχετική εισήγηση του Διευθυντή/ντριας της σχολικής μονάδας, στην οποία έχουν ληφθεί υπόψη τα ενδιαφέροντα των μαθητών, το μαθησιακό τους επίπεδο, οι προτιμήσεις των γονέων, η υλικοτεχνική υποδομή του σχολείου, οι πλεονάζουσες ώρες και το και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα διαμορφώνεται σύμφωνα με όσα αναφέρονται στις παραπάνω Υπουργικές Αποφάσεις.

Πρωινή Ζώνη Προαιρετική 07.00 ? 08.00

Ελάχιστος αριθμός φοιτούντων μαθητών: ΔΕΚΑ (10)

Ολοήμερο Πρόγραμμα

14.05 ? 14.40   Φαγητό-Χαλάρωση

Ελάχιστος αριθμός φοιτούντων μαθητών: ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (15)

14.40 ? 14.50   Διάλειμμα

15.50 ? 15.30   1η Διδακτική ώρα

15.30 ? 15.40   Διάλειμμα

15.40 ? 16.15   2η Διδακτική ώρα

Το έτος  2001 το σχολείο μας προάγεται σε 12/θέσιο και ορίζεται ως Ολοήμερο με  τη σύσταση μιας (1) οργανικής θέσης.