Επίσκεψη Συγγραφέα στο σχολείο μας – Δ2 τάξη

Την Τρίτη 6 Δεκεμβρίου , στο πλαίσιο του 25ου Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους, επισκέφτηκε το σχολείο μας η συγγραφέας κ. Αλεξάνδρα Μητσιάλη. Γράφει λογοτεχνία για παιδιά και μεγάλους. Έχει τιμηθεί με το Κρατικό Λογοτεχνικό Βραβείο Εφηβικού – Νεανικού λογοτεχνικού βιβλίου. Οι μαθητές της Δ2 τάξης εξέφρασαν το θαυμασμό τους, που τους δόθηκε η δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά και να επικοινωνήσουν με την αγαπημένη τους συγγραφέα.

Αφηγήθηκαν σκηνές από το βιβλίο της «Ο Βραχοπόλεμος» και εξέφρασαν τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά τους. Η συγγραφέας απάντησε στις ερωτήσεις τους και τους διάβασε ένα από τα  αγαπημένα της βιβλία.

Τους παρότρυνε να διαβάζουν πολλά λογοτεχνικά βιβλία και να μη διστάζουν να γράφουν τις σκέψεις τους.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Αλεξάνδρα Μητσιάλη για την επίσκεψή της στο σχολείο μας και το Φεστιβάλ Ολυμπίας για παιδιά και νέους που μας δίνει πάντοτε τη δυνατότητα γνωριμίας με σπουδαίους συγγραφείς, εμπλουτίζει τις γνώσεις και τα ενδιαφέροντά μας και μας γεμίζει με χαρά και ικανοποίηση.

Ευχάριστη έκπληξη η παρουσία της εφηβικής ομάδας Zizanio News, που κάλυψε, με τη δική της ξεχωριστή ματιά, την επίσκεψη της κ. Αλεξάνδρα Μητσιάλη στην τάξη μας καθώς και τις διάφορες δράσεις των μαθητών μας στο πλαίσιο του 25ου Φεστιβάλ.