Βιβλιοθήκη του σχολείου μας – Εργαστήριο δεξιοτήτων από τους μαθητές της Δ2 τάξης

Στα πλαίσια του πρώτου Εργαστηρίου Δεξιοτήτων “Ευ Ζην – Υγεία-Διατροφή”, οι μαθητές/τριες της Δ’2 τάξης επισκέφτηκαν με τους δασκάλους τους τον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου και σε συνεργασία με την υπεύθυνη εκπαιδευτικό της βιβλιοθήκης πραγματοποίησαν τις παρακάτω δράσεις:

Διαβάστηκε στην ολομέλεια της τάξης το λογοτεχνικό βιβλίο “Ένα ψυγείο για τον Ορφέα” του Μερκούριου Αυτζή και ακολούθησε η επεξεργασία του με ερωτήσεις κατανόησης προς τους/τις μαθητές/τριες. Συζητήθηκαν επίσης τα οφέλη της υγιεινής διατροφής, καθώς και οι επιπτώσεις των ανθυγιεινών συνηθειών στον ανθρώπινο οργανισμό.

Ιδιαίτερη αναφορά έγινε στη διατροφική πυραμίδα και κυρίως στον όρο “Παιδική Παχυσαρκία”, ενώ μοιράστηκε σε κάθε παιδί ένας εικονογραφημένος δεκάλογος με συμβουλές αποφυγής της. Όλοι/ες οι μαθητές/τριες ήταν ιδιαίτερα ενεργοί κατά τη συζήτηση, επιχειρηματολόγησαν στηρίζοντας τις θέσεις τους και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το θέμα.

Πριν την αποχώρησή τους τα παιδιά παρέλαβαν και μια αφίσα με ανάλογο περιεχόμενο για την τάξη τους.

Παραμύθι για τη διατροφή

Δεκάλογος διατροφής για τους γονείς