Κυκλοφορώ ασφαλώς – Δ τάξη

Η εκπαίδευση για την οδική ασφάλεια επιδιώκει την ενδυνάμωση της στάσης και των κινήτρων για τη δημιουργία μιας νοοτροπίας, που διαπνέεται από την ασφαλή οδική κυκλοφορία. Η νοοτροπία αυτή έχει δύο διαστάσεις: την ατομική και την κοινωνική. Η ατομική αποβλέπει στη συμμετοχή στην οδική κυκλοφορία με αυξημένη ευαισθησία και επαγρύπνηση, σχετικά με τους οδικούς κινδύνους και η ομαδική χαρακτηρίζεται από κοινωνική ενσυναίσθηση σε σχέση με τους άλλους/ες χρήστες του οδικού δικτύου.

Από τους μαθητές της Δ΄ τάξης έγινε  μία ολοκληρωμένη διαπραγμάτευση του ζητήματος της εκπαίδευσης στην οδική ασφάλεια, καθόσον εξέτασε  όλες τις παραμέτρους (πινακίδες σήμανσης, συμπεριφορά του πεζού, συμπεριφορά του ποδηλάτη, συμπεριφορά του επιβάτη, ασφαλής μετακίνηση από και προς το σχολείο).

Κυκλοφορώ στην πόλη ως πεζός.

Κανόνες κυκλοφορίας για πεζούς

“Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής” στο προαύλιό μας