Σχολική εορτή για την 25η Μαρτίου 1821 απο την ΣΤ’ Τάξη

Φέτος γιορτάζουμε την επέτειο των 201 χρόνων από τον σημαντικότερο σταθμό στη νεότερη Ελληνική ιστορία: την κήρυξη του Αγώνα για εθνική ανεξαρτησία που οδήγησε στη δημιουργία του πρώτου ανεξάρτητου εθνικού κράτους το 1830, με το όνομα «Ελλάς». Η Επανάσταση του 1821 δεν χρειάζεται μεγάλα λόγια για να αναδειχθεί· είναι από μόνη της ένα μεγάλο γεγονός, το σημαντικότερο γεγονός της ιστορίας μας. Είναι η επανάσταση ενός λαού που, αποφασίζει να πιστέψει στον εαυτό του και να προσπαθήσει με τις δικές του δυνάμεις να διεκδικήσει τη Λευτεριά του. Οι μαθητές παρουσιάζουν τα όσα συνέβησαν τότε προσεγγίζοντας τα γεγονότα από τους καθοριστικούς τομείς. Το πρώτο μέρος της γιορτής πραγματεύεται τα ιστορικά γεγονότα της Επανάστασης που αφορούν και την τοπική ιστορία μας και στο δεύτερο και τελευταίο μέρος θα ασχοληθούμε με την ηρωική έξοδο των Πολιορκημένων του Μεσολογγίου.

Ευχαριστούμε τις εκπαιδευτικούς των ειδικοτήτων

Ντίνου Κυριακή (Μουσικός)

Καρακωνσταντή Βασιλική – Αγγελική (Εικαστικών)

Τζάννε Ιωάννα (Πληροφορικής)

Οι δασκάλοι των τμημάτων Παναγιωτάρας Δημήτρης και Παυλοπούλου Σίσυ.

Το πρόγραμμα και η πρόσκληση της γιορτής

Βίντεο απο τη γιορτή:

Θεατρικό ΣΤ’ Τάξης για την 25η Μαρτίου 1821 ( Σχ. Ετος 2021-2022) A’ Μέρος