Τιμητική εκδήλωση για την συγγραφέα Σ.Ζαραμπουκα από το 1ο Δημοτικό Αμαλιάδας

Μια μοναδική βραδιά χάρισαν τα παιδιά του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας σε όσους παρευρέθηκαν στην εκδήλωση- αφιέρωμα στην συγγραφέα Σοφία Ζαραμπούκα, στο πλαίσιο του 19ου Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους, που πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο από κόσμο Λαζαράκειο Δημοτικό Μέγαρο.

Οι μικροί μαθητές παρουσίασαν τη θεατρική παράσταση «Ειρήνη» του Αριστοφάνη, διασκευασμένη από την ίδια τη συγγραφέα για παιδικό έργο. Η δύσκολη και αθυρόστομη γλώσσα του Αριστοφάνη κατάφερε, μέσα από την προσαρμογή της Σοφίας Ζαραμπούκα, να μεταφερθεί στην αγνότερη αλλά εξίσου σκληρή γλώσσα των παιδιών ώστε να στείλουν ένα ηχηρό μήνυμα που λέει «όχι» στον πόλεμο και την αδικία και «ναι» στην ειρήνη και την ενότητα.

Η σπουδαία λογοτέχνιδα και εικονογράφος της χώρας μας δεν μπόρεσε να παρευρεθεί για λόγους ανεξάρτητους από τη θέλησή της, ωστόσο τα παιδιά έχουν ετοιμάσει και θα της στείλουν βίντεο από την παράσταση και ζωγραφιές εμπνευσμένες από το βιβλίο της.

Τα παιδιά της Πέμπτης Δημοτικού, με την αγνότητα της παιδικής τους ψυχής, θύμισαν τι σημαίνει αγάπη, ομόνοια και αλληλεγγύη μέσα από το διασκευασμένο έργο «Ειρήνη», το οποίο καταχειροκροτήθηκε από το κοινό. Οι μαθητές που πήραν μέρος στην παράσταση είναι: Παναγιώτα Αθανασοπούλου, Χριστίνα Αθανασοπούλου, Σωκράτης Βασιλείου, Χρήστος Βιντσάνης, Δωροθέα Γιαννοπούλου, Άγγελος Γκιόνι, Λάουρα Γκιόνι, Αγγελική Γούσκου, Θεόδωρος Δημητρακόπουλος, Αναστασία Ζαφειροπούλου, Ιωάννης Ηλιόπουλος, Ηλίας Θανόπουλος, Παναγιώτης Καλογερόπουλος, Κωνσταντίνος Κονδυλόπουλος, Χρήστος- Κωνσταντίνος Λασπιάς, Βασίλειος Σκουρφούτας, Διονύσιος- Παναγιώτης Σφυρής, και Αναστάσιος Αναστασόπουλος.

Οι εκπαιδευτικοί Παναγιώτης Τσακουλογιαννόπουλος, Βασίλειος Αλεξανδρής, Θεοδώρα-Παναγιώτα Γιαννοπούλου, Άννα Μιχαλοπούλου, Αγαθή Ντόβα, Δημήτριος Παναγιωτάρας και Αντωνία Σταθακοπούλου, καθοδήγησαν με αγάπη και μεράκι τους μικρούς ηθοποιούς δουλεύοντας ένα μήνα για την θεατρική παράσταση και μάλιστα στον ίδιο το χώρο του Δημοτικού Μεγάρου ώστε τα παιδιά να εξοικειωθούν με την ακουστική του θεάτρου, τα έντονα φώτα των προβολέων αλλά και την παρουσία κόσμου την ώρα που παίζουν στη σκηνή.

Ο κόσμος δε, εντυπωσιάστηκε από την επαγγελματική δουλειά που είχε γίνει, από τα σκηνικά, αλλά και την υποκριτική των μικρών μαθητών.

Νωρίτερα είχε προηγηθεί μια εισαγωγή, από τη δημοσιογράφο Ελένη Σκάβδη,  η οποία αναφέρθηκε εν γένει στο έργο της Σοφίας Ζαραμπούκα και τόνισε το ιδιαίτερο χάρισμα της συγγραφέως να μεταφέρει δύσκολα κομμάτια της λογοτεχνίας, όπως η αρχαία κωμωδία, κοντά στη γλώσσα των παιδιών.

Σύντομο χαιρετισμό απηύθυναν ο Χρήστος Κωνσταντόπουλος, συντονιστής των δράσεων του Διεθνούς Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και η Λίνα Γιαννοπούλου, υπεύθυνη της διοργάνωσης του τμήματος  Kids and Docs στην  Αμαλιάδα, οι οποίοι ευχαρίστησαν όλους όσοι συνέβαλαν για την πραγματοποίηση της εκδήλωσης και τη δημοτική αρχή του Δήμου Ήλιδας για τη συνεισφορά της στην διεξαγωγή του Φεστιβάλ στην πόλη.

Στο τέλος της εκδήλωσης, ο κ. Κωνσταντόπουλος απένειμε αναμνηστικά διπλώματα σε όλους τους μαθητές καθώς και στο ίδιο το σχολείο.

πηγή άρθρου:

Παρακάτω μπορείτε να παρακολουθήσετε όλη την εκδήλωση:

Κάντε κλικ πάνω στις εικόνες για να τις δείτε σε μεγέθυνση:

Όνομα *
Ιστότοπος