Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων

Η Κίνηση Πολιτών «Διάζωμα» προκειμένου να ενθαρρύνει τους μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης να γνωρίσουν, να αγκαλιάσουν και να προστατεύσουν τα αρχαία θέατρα, σχεδίασε και πρότεινε στο Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, στο πλαίσιο των δράσεων του άξονα Αισθητική Αγωγή στην Εκπαίδευση του προγράμματος «Κοινωνικό Σχολείο», τη δράση με θέμα: «Υιοθεσία αρχαίων θεάτρων. Μαθητές ξεναγούν μαθητές στα αρχαία θέατρα».

Το σχολείο μας συμμετέχει σε αυτή τη δράση με τους μαθητές της ΣΤ΄ τάξης και τους εκπαιδευτικούς Θεοδώρα-Παναγιώτα Γιαννοπούλου (Εικαστικών), Νίκη Καράμαλλη (Δασκάλα ΣΤ΄), Ντάνα Κατεργάρη (Φυσικής Αγωγής), Άννα Μιχαλοπούλου (Μουσικής), Αγαθή Ντόβα (Πληροφορικής), Δημήτριο Παναγιωτάρα (Δάσκαλο ΣΤ΄) και Αντωνία Σταθακοπούλου (Θεατρικής Αγωγής).

Επιλέχτηκε και υιοθετήθηκε  το Αρχαίο Θέατρο της Ήλιδας. Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών θα συγκεντρώσουν και θα επεξεργασθούν το υλικό για το Αρχαίο Θέατρο,  τον περιβάλλοντα Αρχαιολογικό Χώρο και το Μουσείο. Θα ετοιμάσουν την ξενάγηση , αποσπάσματα έργων τραγωδίας και κωμωδίας – τα οποία και θα παρουσιαστούν στο Αρχαίο Θέατρο -, χορογραφία χορών της αρχαιότητας, έκθεση μασκών και μουσικών οργάνων στο αίθριο του Νέου Μουσείου.

Πρωτεύοντα ρόλο  για την επίτευξη των στόχων αυτής μας της προσπάθειας  έχει η 6η  Εφορεία Αρχαιοτήτων, η Προϊσταμένη κ. Ερωφίλη ? Ίρις Κόλλια   και ο  αρχαιολόγος κ. Κωνσταντίνος Β. Αντωνόπουλος, τους οποίους και ευχαριστούμε θερμά για τη συμβολή, την παρουσία και την καθοδήγησή τους.

Όνομα *
Ιστότοπος