B1 Σεισμός – και τώρα τι κάνω;

Υποθεματική: Κλιματική Αλλαγή- Φυσικές καταστροφές, Πολιτική Προστασία

Τίτλος : Σεισμός – και τώρα τι κάνω;

Δασκάλα τμήματος: Νατάσα Φλεβοτόμου

Γενικός σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές να γνωρίσουν την έννοια του φυσικού κινδύνου, να μάθουν για τις φυσικές καταστροφές, να γνωρίσουν ότι ο σεισμός είναι φυσικός κίνδυνος, να γνωρίσουν τα αίτια του σεισμού, να προετοιμαστούν για την πιθανότητα ενός σεισμού, να αποκτήσουν δεξιότητες προστασίας κατά τη διάρκεια του σεισμού και να μάθουν να τις εφαρμόζουν σωστά.

Στόχοι:

Να γνωρίσουν το φαινόμενο του σεισμού ως ένα φυσικό κίνδυνο.

Να γνωρίσουν τι πρέπει να κάνουν σε περίπτωση σεισμού.

Να ευαισθητοποιηθούν κοινωνικά και συναισθηματικά και να αντιδρούν ψύχραιμα σε έκτακτες ανάγκες.

Να μάθουν τρόπους αποτελεσματικής προστασίας από τους σεισμούς.

Τελικός στόχος του προγράμματος ήταν η κατασκευή μιας αφίσας για το σεισμό και το βαλιτσάκι του σεισμού.

Μέσα από το πρόγραμμα αυτό δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να έρθουν σε επαφή με τη νέα γνώση, να ενθαρρυνθούν να υλοποιήσουν σε ομάδες χειροτεχνίες σχετικά με το φαινόμενο μελέτης, να αναπτύξουν την κριτική τους σκέψη μέσα από φύλλα εργασιών.

Στο 1ο και 2ο εργαστήριο οι μαθητές παρακολούθησαν βίντεο για τους φυσικούς κινδύνους και το σεισμό , γνώρισαν το εσωτερικό της γης και το αναπαρέστησαν με ζωγραφιές και πλαστελίνες.

Στο 2ο και 3ο εργαστήριο οι μαθητές διάβασαν το μύθο του εγκέλαδου και αποσπάσματα από το βιβλίο «Η γη χορεύει», ζωγράφισαν διάφορες εικόνες για το σεισμό με αφορμή το μύθο του εγκέλαδου και αναπαρέστησαν το μύθο μέσα από θεατρικό παιχνίδι- ρόλων.

Στο 4ο, 5ο και 6ο εργαστήριο μελέτησαν την αφίσα του ΟΑΣΠ «Μάθετε για το σεισμό και προστατευτείτε», φύλλα εργασίας για την αντιμετώπιση  πριν και μετά το σεισμό, δημιούργησαν το δικό τους βαλιτσάκι με τα απαραίτητα εφόδια έκτακτης ανάγκης, έφτιαξαν την αφίσα του σεισμού, συμμετείχαν σε άσκηση προσομοίωσης σεισμού.