3 Ιουνίου – Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου

Με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών, έχει οριστεί η 3η Ιουνίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου. Το ποδήλατο είναι ένα απλό, αξιόπιστο, οικονομικό και φιλικό στο περιβάλλον μέσο μεταφοράς το οποίο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως μέσο μετακίνησης, άθλησης και αναψυχής. Η χρήση του ποδηλάτου καθιστά τους πολίτες περισσότερο κοινωνικούς και προσφέρει σημαντικά καλύτερη αίσθηση του περιβάλλοντος.

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα ποδηλάτου, οι μαθητές της ΣΤ ΄τάξης, υποδέχτηκαν στο σχολείο τον  πρόεδρο των Φίλων Ποδηλάτου Ήλιδας κ. Γιώργο Ηλιόπουλο. Ο κ. Ηλιόπουλος τους επισήμανε την αξία της ποδηλασίας στη ζωή μας, τονίζοντας και συμβουλεύοντας με παρουσιάσεις  βίντεο πως πρέπει να ποδηλατούμε τηρώντας τους Κανόνες Οδικής Κυκλοφορίας.

Επίσης, με μεγάλη χαρά οι μαθητές υποδέχτηκαν τον διοικητή του Τμήματος Τροχαίας Ήλιδας κ. Γ.  Καρατζά και την αστυνόμο κα.  Χ. Κορδονούρη. Ο κ. Καρατζάς τους μίλησε  για το πόσο απαραίτητη είναι η ασφάλειά μας, είτε ως ποδηλάτες ,είτε ως πεζοί και όχι μόνο. Τους εξήγησε τη σημασία των σημάτων και της αναγκαιότητας αυτών. Σπουδαίας αξίας  η γνώση και σαφώς η τήρηση του Κ.Ο.Κ.

Έπειτα στον προαύλιο χώρο οι μαθητές με τα ποδήλατά τους ομαδικά και ατομικά συμμετείχαν σε δράσεις όπως θα δείτε παρακάτω στις φωτογραφίες και βίντεο που ακολουθούν.

Τι περιμένουμε λοιπόν ….

• Ας πάρουμε την κατάσταση στα πόδια μας και στις 3 Ιουνίου και κάθε μέρα
  • Να επιλέγουμε το ποδήλατο για τις μετακινήσεις μας, μεγάλες ή μικρές
  • Ας απολαύσουμε μια βόλτα στη φύση
  • Ας δοκιμάσουμε να πάμε στη δουλειά μας με το ποδήλατο
  • Ας γεμίσουμε τους δρόμους με ποδήλατα.

Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου 2022 από 1ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Βίντεο