Θεματικός Άξονας: Φροντίζω το Περιβάλλον – Υποενότητα: Παγκόσμια και τοπική πολιτιστική κληρονομιά απο το Γ1 Σχ. έτους 2021-2022

Στο 2ο Εργαστήριο Δεξιοτήτων με τίτλο “Άυλη πολιτιστική κληρονομιά“, οι μαθητές μέσα απο διαφορετικές δράσεις (συγκέντρωση πληροφοριών, χορούς, τραγούδια, παιχνίδια, έκθεση λαϊκής τέχνης, δημιουργία βιβλίου κ.α.) είχαν την ευκαιρία να:

–> να μάθουν τι είναι η παράδοση και τι περιλαμβάνει

–> να γνωρίσουν τον τρόπο ζωής των παππούδων τους

–> να κατανοήσουν την αξία της παράδοσης για τους ίδιους

–> να αναγνωρίσουν το χρέος τους για τη διατήρηση και τη μετάδοσή της στις επόμενες γενιές.

Οι μαθητές συμμετείχαν με μεγάλο ενδιαφέρον σε όλες τις δράσεις. Το βιβλίο που δημιουργήσαμε έγινε και ψηφιακό με το διαδικτυακό εργαλείο Book Creator με εικόνες, ήχο και βίντεο με τραγούδια και μπορείτε να το ξεφυλλίσετε παρακάτω.

Να ευχαριστήσουμε για την πολύτιμη βοήθεια τους και σε αυτό το εργαστήριο τις εκπαιδευτικούς της μουσικής κα. Κυριακή Ντίνου και της πληροφορικής κα Ιωάννα Τζάννε.

Η δασκάλα της τάξης

Κακοταρίτη Αθανασία

Το ψηφιακό μας βιβλίο – πατήστε πάνω στην εικόνα.