Εθνική Επέτειος 28ης Οκτωβρίου 1940 – Δ τάξη

Οι μαθητές της Δ΄τάξης με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ειδικοτήτων, Αργυρού Μαρίας (Θεατρικής Αγωγής), Κάπαρη Νικολέττας (Εικαστικών), Ντίνου Κυριακής (Μουσικής) και των δασκάλων Κακοταρίτη Αθανασίας, Παναγιωτάρα Δημητρίου, Πασσά Ευάγγελου και Τσάκου Κωνσταντίνας, παρουσίασαν στις 27 Οκτωβρίου 2022, στους μαθητές και γονείς του σχολείου μας μια γιορτή αφιερωμένη:

Στην Ελευθερία, στην Αξιοπρέπεια και στον Ηρωϊσμό του ελληνικού λαού, για τον οποίον είμαστε  περήφανοι!

Στο μεγάλο ΟΧΙ. Στο ΟΧΙ που βροντοφώναξαν οι Έλληνες στις 28 Οκτωβρίου του 1940.

Μ’ αυτό το αφιέρωμα εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας σε όλους τους πρωταγωνιστές του 1940.

Μέρα μνήμης:

Για όλους τους αγωνιστές που πολέμησαν τον κατακτητή στα βουνά της Πίνδου.

Για τους αγωνιστές της εθνικής μας αντίστασης.

Για όλα τα θύματα του Παγκόσμιου πολέμου.

Για όλους όσους πολέμησαν, αντιστάθηκαν,  βασανίστηκαν και θυσιάστηκαν σε αυτό τον αιματηρό πόλεμο.

Η λευτεριά και η ανεξαρτησία δεν χαρίζονται, δεν είναι δεδομένες, αλλά με αίμα και αγώνες κατακτιούνται.

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΦΑΣΙΣΜΟΣ

ΠΟΤΕ ΞΑΝΑ ΠΟΛΕΜΟΣ